Boomba - bulvární magazín: novinky, zajímavosti, zábava, celebrity

10z2rlqtkj.jpg
zdroj: YouTube.com, 31. 08. 2016

20 filmů, které Vás o nacismu a komunismu naučí víc, než učitelé ve škole

Před 71 lety se český lid ozbrojil a začátkem května 1945 za druhé světové války povstal proti německým fašistům, kteří vtrhli na naše území! Když se podíváme na aktuální situaci, kdy si v Česku získal své oblíbence xenofob šířící paniku Martin Konvička, Slováci si zvolili do parlamentu fašisty a v celé Evropě se začali rojit další xenofobové a rasisté, kteří navíc rovněž získávají své oblíbence, vypadá to, jak kdyby lidé nedávali v hodinách dějepisu pozor. Nebo, že by nebyli svými učiteli dostatečně poučeni? Přinášíme Vám proto 20 filmů, které Vás o nacismu a komunismu naučí mnohem více, než kdejaký učitel ve škole!


1) Chlapec v pruhovaném pyžamu

Film podle románu Johna Boynea, jež ukazuje z neobvyklého pohledu brutalitu, nesmyslnost a zničující důsledky druhé světové války. Hlavní postavou je osmiletý Bruno, syn nacistického důstojníka, jehož rodina se přestěhuje z Berlína na vesnici. Malý chlapec tím ztratí všechny kamarády, cítí se osamělý a jednoho dne zabloudí k nedaleké "farmě". Tam pozná malého Shmuela, který je oblečen do pruhovaného pyžama, stejně jako rodinný kuchař, který vaří pro Brunovu rodinu. Tušíte správně, "farma" je ve skutečnosti koncentrační tábor.
2) Schindlerův seznam

Polský Krakov 1939. Židovská obec je vystavována stále se zvyšujícímu tlaku ze strany nacistů. Do této vřavy vstupuje obchodník Oskar Schindler, člen Nacistické strany, velký svůdník a muže vydělávající na válečném utrpení, který dokázal najít v sobě člověka a zachránit ty, kterým už zdánlivě nebylo pomoci. Hluboce šokující, nemilosrdné drama Stevena Spielbrega o noční můře holocaustu, založené na skutečných událostech. Film získal sedm Oscarů včetně ocenění za Nejlepší film roku a Nejlepší režii.
3) Pianista

Příběh Wladyslawa Szpilmana, skvělého pianisty a uznávaného interpreta Chopinových skladeb.Píše se rok 1939 a Polsko je napadeno německými vojsky. Szpilman a jeho rodina - rodiče, bratr a dvě sestry - žili až dosud spokojeným životem, brzy jsou však také donuceni podřídit se ponižujícím pravidlům. Kromě toho, že jim docházejí peníze a jídlo, musí pod hrozbou přísného trestu nosit na rukou Davidovu hvězdu. Největší ranou je však rozhodnutí, podle kterého mají být všichni Židé umístěni do uzavřeného areálu, obehnaného vysokými zdmi - na místo, které brzy vstoupí do dějin jako Varšavské ghetto.
4) Obchod na Korze

Československý film, který byl v roce 1966 oceněn Oscarem jako nejlepší cizojazyčný film. Děj filmu vypovídá o životě v Slovenském štátu během druhé světové války, kdy se obyčejný život pod vládou slovenských klerofašistů měnil a mj. probíhala arizace židovského majetku. Hlavní hrdina filmu - drobný živnostník Tóno Brtko, žijící v malém městečku, dostane dekret na obchod staré židovky Rozalie Lautmannové. Tento její obchod byl však v podstatě prázdný, stará paní přežívá díky příspěvkům od židovské obce a Tóno díky své hodné povaze jí není schopen vysvětlit, proč vlastně do obchodu přišel..


 


5) Život je krásný

Píše se rok 1939. Italský číšník Guido Orefice přijíždí z venkova do velkého města. Na první pohled se tu zamiluje do půvabné učitelky Dory. Ta už sice nápadníka má, on však udělá vše, aby ji zachránil od sňatku s nemilovaným byrokratem. Získá její lásku a vezmou se. Narodí se jim syn Giosué. Po pěti letech šťastného manželství je Guido kvůli svému židovskému původu odvlečen spolu se synem do koncentračního tábora. Aby před malým chlapcem zatajil šokující okolnosti a uchránil ho před hrůzami nacismu, předstírá, že všechno kolem je pouhá hra, připravená k synovým narozeninám. Hra, na jejímž konci na oba čeká velká odměna.
6) Vyšší princip

Režisér Jiří Krejčík sáhl po jedné z těsně poválečných povídek Jana Drdy, jejíž kratičký text spolu s autorem výrazně dotvořil. Ve filmové verzi stejnojmenné povídky tak není veškerá pozornost upřena pouze na neokázale statečné gesto staromládeneckého latináře, ale významnými se stávají i postoje studentů, pedagogů gymnázia a také celého maloměsta, všech těch, kteří jsou v čase heydrichiády vystaveni nemilosrdnému teroru. Vedle tlumeného holdu lidské odvaze zde Krejčík poprvé od konce války ukázal, co zmůže všudypřítomný strach, a také zrušil falešnou iluzi o jednotě národa semknutého v boji s nepřítelem.
7) Síla lidskosti - Nicholas Winton 

V roce 1939 Nicholas Winton z vlastní iniciativy zachránil 669 převážně židovských dětí během nacistické okupace Československa a přes hranice hitlerovského Německa se mu podařilo přepravit je do Velké Británie. O svém velkém činu mlčel neuvěřitelných 50 let. Dokumentárním filmem nás provází Joe Schlesinger, reportér kanadské televizní stanice, který je jedním z Wintonových zachráněných dětí. Příběhy, které vyprávějí zachráněny děti, se prolínají s vyprávěním a vzpomínáním Nicholase Wintona, dokumentárními dobovými a archivními záběry. Ke konci filmu jsme svědky dojemné scény setkání Nicholase Wintona se svými dětmi po dlouhých letech.
8) Diktátor

Geniální tragikomedie v podání Charlieho Chaplina, který perfektně paroduje Adolfa Hitlera v postavě diktátora Hynkela, jež tvrdou rukou vládne své zemi Tománii. Hynkel má zájem na tom, aby nakonec všichni židé byli zlikvidováni. Ještě před tím však nachystá expanzi do Osterlichu, o který má však zájem taky druhý diktátor Napoloni, který vládne zemi Baktérii. Mezitím se v židovském ghettu začínají objevovat vzpurné hlasy, které mají zájem na odstranění Hynkela.
9) Hitler: Vzestup zla

Tento film se snaží o rekonstrukci mládí, studia a vzestupu diktátora Adolfa Hitlera, který vstoupil do dějin tím, že rozpoutal 2. světovou válku a díky jehož plánům "konečného řešení" se mu podařilo zabít miliony židů. Film zachycuje i jeho nejbližší spolupracovníky Rudolfa Hesse, Ernsta Röhma, ale i jeho neteř Geli nebo seznámení s družkou Evou Braunovou. Film se natáčel z velké části v Česku.
10) České století: Kulka pro Heydricha

Jeden z dílů seriálu České století pojednává o atentátu na jednoho z nejmocnějších mužů Třetí říše, Reinharda Heydricha, který je natočen podle skutečných událostí. Od roku 1941 vládne nad okupovanými územími Čech a Moravy zastupující říšský protektor Heydrich. Jeho krutost vyvolává v zemi velkou nenávist. Exilová československá vláda ve Velké Británii proto na jaře 1942 vybere několik československých parašutistů a pověří jejich úkolem historického významu. 
11) Kapitán Dabač

Drama mladého důstojníka slovenské armády, který si během bojů na Ukrajině postupně uvědomuje hrůzy fašismu. Po návratu na Slovensko se zapojí do SNP. Nedokáže však překonat postoj samotáře ani pochybnosti o smyslu partyzánské činnosti.
12) Být, či nebýt

Americká drama a komedie v jednom z roku 1942 hovoří o příběhu herců v okupovaném Polsku. Když do svého programu zařadí protihitlerovské zaměřenou hru, nacisté jim zakážou vykonávat své povolání. Herci se však bez jakéhokoliv váhání připojí k polskému odboji. Ne náhodou se o tomto filmu říká, že je jedním z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.
13) Černá kniha

Děj filmu je zasazený do let 1944–1945 a vypráví příběh židovské dívky Rachel, jež se ukrývá v okupovaném Holandsku. Potom, co je svědkem masakru celé své rodiny, se připojí k domácímu hnutí odboje. Dostane za úkol napojit se na velitelství gestapa tím, že svede šarmantního německého kapitána. Válečný thriller, byl inspirován skutečnými událostmi.
14) Zvony pre bosých

Dramatický příběh z konce druhé světové války. Dva partyzáni se po bojové akci vracejí ke skupině. Vedou s sebou mladého německého vojáka. Uprostřed beznadějně pustých hor se ocitnou lidé ze dvou nepřátelských táborů. Zatímco partyzáni ztrácejí kontakt s jednotkou, Němec ztrácí naději, že se mu podaří vyváznout z této složité situace. 
15) Boxer a smrť

Film slovenského režiséra Petra Solana se odehrává v koncentračním táboře. Hlavními postavami jsou Slovák Komínek a německý velitel Walter Kraft. Kraft, v civilním životě profesionální boxer, si z vězňů vybere jednoho na aktivní trénink, aby po skončení války mohl pokračovat ve své profesi. Zvolí si někdejšího amatérského boxera Komínka. Ten díky tomu nemusí pracovat s ostatními a dostává se mu i více jídla. Kraft souboje vyhrává, ale jeho přízeň vůči Komínkovi pomine v momentě, kdy ho v ringu porazí jako pomstu za umučení přítele. Jak se nacista zachová? Objeví v sobě lidskost?
16) Smrt si říká Engelchen

Při osvobozování Zlína na počátku května 1945 je vážně raněn mladý partyzán Pavel. Během dalších dnů, kdy se v nemocnici zotavuje, vzpomíná na osudové okamžiky, které prožil v předchozím měsíci v okolních horách a snaží se vyrovnat s největším traumatem - vypálením pasekářské osady Ploština německým jagdkommandem poté, co ji partyzáni opustili.
17) Ďáblova dílna

Berlín roku 1936. Původem ruský malíř Salmon Sorwitsch je králem padělatelů a ve světě hazardu, sázek a lehkých žen se cítí jako ryba ve vodě. Sám si vyrábí bankovky, které pak otáčí v kasínech. Život mu ale nastaví tu horší tvář, to když je při vlně represí vůči židům zatčen a transportován do Mauthausenu. Když je po pěti letech přesunut do Sachsenhausenu, čeká už jen na to nejhorší, na svůj definitivní konec. Život má pro něho ale ještě jedno překvapení. Společně se speciálně vyškolenou skupinou vězňů je vybrán na supertajný projekt – padělání bankovek nepřátel říše. V přísně střeženém místě pracují na výrobě stovek miliónů falešných liber a dolarů, kterými chtějí nacisti zavalit zahraniční trhy a způsobit tak zhroucení ekonomiky.
18) Norimberský proces

Píše se rok 1948. V německém městě Norimberk pokračují procesy s nacistickými válečnými zločinci. Ti nejvyšší již své rozsudky vyslyšeli, teď jsou však na řadě lidé, kteří "jen" sloužili režimu. Jednomu z poválečných tribunálů předsedá penzionovaný americký soudce Haywood. O svém poslání si nedělá žádné iluze: ví, že největší případy už proběhly a lidé v Německu i Americe se raději ohlížejí dopředu než dozadu. Přesto se Haywood svého úkolu chopí s cílem dobrat se objektivního poznání o tom, jakou vinu na zvrácenostech nacistické říše nesou běžní občané.
19) Habermannův mlýn

Život před válkou v pohraničí nebyl dvakrát idylický. Doba si žádala, abyste se přiklonili na jednu či druhou stranu a jen ti nejsilnější dokázali zůstat nad věcí. Patřil k nim bohatý podnikatel August Habermann, který bez předsudků dával práci Čechům i Němcům, a jeho nejbližší přítel Březina. Po začlenění Sudet do Třetí říše tlak ještě zesílí, na tomto místě personifikovaný esesákem Koslowskim. Habermann i přesto dál vytváří pro své české zaměstnance ochranný štít a odmítá se plně podvolit „mateřské“ ideologii. Jenže šílená doba nakonec dostihne i jeho.
20) Lidice

Rok 1942 – německá propaganda úzkostlivě tají genocidu páchanou na civilním obyvatelstvu. Po atentátu na druhého muže třetí říše Reinharda Heydricha však udělá výjimku. Po vypálení malé české vesnice Lidice, vše vyhlásí do světa. Jako záminka k vypálení obce stačí jeden milostný dopis. V době svého tragického konce, v červnu 1942, měly Lidice za sebou dějiny trvající nejméně šest staletí. Nacisté chladně popravili všechny lidické muže, ženy a děti nechali převézt do koncentračního tábora. Některé děti dali na převýchovu. Celková bilance – 192 popravených mužů, 58 žen zemřelo v koncentračních táborech a 88 dětí bylo posláno do plynu. Obec Lidice byla vymazána z map a srovnána se zemí.Autor: Redakce
Komentáře: