Boomba - bulvární magazín: novinky, zajímavosti, zábava, celebrity

7zdamgyr1c.jpg
zdroj: Facebook.com | Youtube.com | Boomba.cz, 26. 08. 2016

Student natočil dokument, který se stal HITEM INTERNETU! Upozornil na nekalé praktiky firmy OVB, ta na něj podala žalobu

Pětadvacetiletému studentu Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku Jakubu Charvátovi se nelíbily některé nekalé praktiky poradců společnosti OVB Allfinanz, která se zabývá finančním poradenstvím, a tak se rozhodl o jejich praktikách natočit dokumentární film „Rada nad zlato“. Za tento snímek firma OVB podala na mladého režiséra žalobu.


Jakub Charvát, pětadvacetiletý student Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku a režisér dokumentárního snímku Rada nad zlato, jenž se stal hitem internetu posledních dní, čelí žalobě ze strany společnosti OVB. Dokument upozorňuje na nekalé praktiky některých finančních poradců pracujících pro tuto společnost, a ačkoliv i zástupci firmy dostali v dokumentu prostor k vyjádření, nevyužili jej.  


Jak sám student Jakub Charvát říká, původně nechtěl na začátku natáčení jeho dokumentárního filmu Rada nad zlato věnovat jedné společnosti tak velký prostor, nakonec však své rozhodnutí musel změnit.Firma OVB dostala v dokumentu prostor k vyjádření. Ten však nevyužila; zdroj: YouTube.com


„Můj film je hlavně o pracovním prostředí v MLM finančně poradenské firmě. To jak firma OVB, a její spolupracovníci, reagovali na konfrontaci s mými dotazy, to obrázek vnitřního fungování dokreslovalo. Viděl jsem to jako důležitou souvislost, skládačku do mozaiky. Pokud jsem ji tam chtěl zařadit, musely jiné věci pryč, aby celý film držel pohromadě,“ vysvětlil režisér Charvát změnu svého rozhodnutí, ačkoliv přiznává, že společnost OVB Allfinanz měla místo v jeho dokumentárním snímku jisté.


„Je to největší taková společnost na našem trhu a já s ní mám osobní zkušenost. Na příkladech zážitků poradců i klientů v našem filmu vidíme, že minimálně v některých případech jsou její činy v rozporu s tím, co inzeruje a jak se prezentuje,“ dodává autor dokumentu.


Půlhodinový dokument Rada nad zlato se natáčel přibližně půl roku, ale přípravy byly dle slov režiséra mnohem delší. Ke vzniku snímku významně pomohl také dokumentarista Jan Strejcovský z FAMU, který poskytl záběry natočené přímo na interních školeních a přednáškách.
Finanční společnost OVB na mladého režiséra podala žalobu, ve které stojí, že prý dokumentární snímek Rada nad zlato poškozuje jejich dobrou pověst a vytrhává věci z kontextu. „Celé to je ale vlastně opačně – naopak ve filmu skládám mozaiku a dávám věci do souvislostí. A pokud něco ve filmu poškozuje OVB, je to firma sama a její spolupracovníci. Kdyby jim opravdu záleželo na dobré pověsti, místo žalování Jakuba Charváta by využili materiál, který jsme natočili, k nápravě svých vnitřních poměrů. To, že to neudělala, tedy chápu tak, že OVB ve svém důsledku poškozuje právě OVB,“ myslí si režisér.


Student Jakub Charvát, který se připravuje na následující soudní stání, si doteď vydělával na právní služby nepravidelně během studia. Díky médiím však Charvátovi začali nabízet finanční pomoc lidé z široké veřejnosti. Založil si tedy transparentní účet, na který mu lidé za necelé tři dny poslali více, než 148 tisíc korun.


„Takovou obrovskou podporu jsem nečekal a musím říct, že je to úžasné! Chci Vaším prostřednictvím všem dárcům moc poděkovat. Je to pro mě nejen finanční, ale hlavně morální podpora. Když vidím, že to téma mezi lidmi rezonuje, že se konečně dostalo k divákům, mám hned mnohem větší chuť pokračovat dál,“ netají své nadšení charismatický Jakub Charvát a dodává, že veškeré darované peníze vynaloží primárně na zaplacení právníků, kteří jej doposud zastupovali a budou jej zastupovat i v budoucnu před soudem.


„Pokud by nějaké prostředky zbyly, využiji je na další natáčení. Kdo viděl Radu nad zlato tak ví, že film celé téma jen nakousl. Je tu mnohem více věcí, které musí být řečeny,“ netají se tím, že již nyní připravuje další dokument.Pojištění Vám údajně může uzavřít i striptérka; zdroj: YouTube.com


Ačkoliv kopii dokumentu, která koluje po internetu, nezveřejnil režisér, nechal se slyšet, že by jeho největším přáním bylo, aby tento film pomohl nastartovat veřejnou diskuzi o problematice finančního poradenství.


„I kdyby se nakonec OVB povedlo film zakázat, diskuze a její výstupy tu budou i po něm, tu se jim smazat nepovede. Není to papír, který by mohli roztrhat,“ říká odhodlaný mladý dokumentarista, který se nenechal a dle jeho slibu ani nenechá zastrašit.

Autor: Redakce
Komentáře: