Boomba - bulvární magazín: novinky, zajímavosti, zábava, celebrity

zio0iisifx.jpg
zdroj: Národní Pokladnice, Kateřina Černá, 31. 05. 2016

V den 700. narozenin Karla IV. byly v norské mincovně vyraženy stříbrné pamětní medaile! Podívejte se, jak se stříbrná medaile vyrábí!

V půlce tohoto měsíce, přesněji 14. 5. 2016 uběhlo neuvěřitelných 700 let od narození Karla IV., nejvýznamnějšího českého panovníka a římského císaře, který se zasloužil o ekonomický, politický i kulturní vzestup českého království. Na počest Otce vlasti vydala Národní Pokladnice emisi 700 stříbrných pamětních medailí. 


Karel IV., jedinečný státník s výjimečnými schopnostmi, rozhledem, inteligencí a charakterem ovlivňoval politické a hospodářské dění daleko za našimi tehdejšími hranicemi. Díky své píli, vytrvalosti a moudrosti povznesl České země ze zuboženého stavu, který sám popisuje ve svém autobiografickém díle Vita Caroli, na pomyslný vrchol tehdejšího středověkého světa.


„I přesto, že si Karla IV. zdaleka nepřipomínáme sami a jeho kulturní i politický odkaz najdeme v celé Evropě, České země stále představují místo, ke kterému měl císař Karel IV. nejblíže. Naším úkolem je proto jeho odkaz ctít, šířit a připomínat sobě samým i dalším generacím. Právě z tohoto důvodu se Národní Pokladnice rozhodla přispět a uctít památku tohoto velkého panovníka jedinečnou stříbrnou ražbou!“ říká Luboš Krčil, ředitel Národní Pokladnice.Zajímá Vás, jak se tato stříbrná medaile vyrábí? Podívejte se níže na video...


14. 5. 2016 v ranních hodinách, tedy přesně 7 století od chvíle, kdy budoucí český král a císař římský  poprvé spatřil světlo světa, se v druhé nejstarší norské mincovně rozběhly razící stroje, aby za jediný den vyrazily 700 stříbrných uncových medailí.


Na ražbu přijel osobně dohlédnout sám autor medaile, známý sochař a medailér Vladimír Oppl společně s Petrou Havelkovou, zkušenou Produkt manažerkou Národní Pokladnice, která proces ražby zdokumentovala a okomentovala, aby jej tak přiblížila široké veřejnosti. Známý medailér Vladimír Oppl a autor dvacetikoruny představuje další své dílo - pamětní medaili ke 700. výročí od narození Karla IV.


Každá pamětní medaile pocházející z emise, která čítá symbolických 700 unikátů, byla ražena do 1 unce (=31,1 g) ryzího stříbra (999/1000) a dosahuje průměru 39 mm. Pro zachování všech detailů precizního návrhu bylo třeba vyvinout lisovací tlak 250 tun a razící zařízení vyrazilo motiv  pamětní medaile dvěma údery. Stříbrné medaile jsou raženy v nejvyšší mincovní kvalitě, což znamená, že každý kus je ručně leštěn speciální diamantovou pastou, která je následně opatrně odebírána. 


Celý proces složité, ale fascinující ražby s komentářem můžete zhlédnout ve videu níže:Autor: Redakce
Komentáře: