Boomba - bulvární magazín: novinky, zajímavosti, zábava, celebrity

2aqf98j5ln.jpg
zdroj: topky.sk, 24. 06. 2014

Chystáte se na dovolenou?! Pozor, tohle byste měli vědět!

A je to tady! Za pár dní začíná letní sezóna a Češi začnou hromadně "emigrovat" na dovolenou za teplem k moři. Protože jsme společenský magazín, bereme za zodpovědné Vás však informovat a varovat na co je třeba si dát pozor! 


Nezapomeňte na očkování


Cestovatelé by před odchodem do zahraničí, zejména do exotických či rozvojových zemí, neměli zapomínat na očkování v rámci prevence infekčních chorob. Při návštěvě některých zemí je očkování proti různým nemocem povinné a při cestování zejména do zemí s nízkou hygienickou úrovní a málo rozvinutým zdravotnictvím se doporučuje.


Riziko představují virové hepatitidy typu A a E, střevní paraziti nebo sexuálně přenosné choroby. Očkování proti hepatitidě A se doporučuje pro cestovatele do oblastí s vyšším výskytem infekce a v případě hepatitidy B by se měli lidé očkovat při plánované návštěvě zemí se středním až vysokým rizikem. Při cestě do Afriky nelze zapomínat na očkování proti žluté zimnici, která je častou příčinou úmrtí neočkovaných turistů, zejména na západě kontinentu.


Ochrana před břišním tyfem v podobě vakcinace se doporučuje do zemí, kde je vysoké riziko nákazy, zvláště při dlouhotrvajících pobytech, v podmínkách s nízkou hygienickou úrovní a pro cestovatele do indického subkontinentu. Návštěvníci Mekky, jakož i subsaharské oblasti by neměli zase zapomenout na ochranu v podobě očkování proti meningokokové meningitidě. Nebezpečí při návštěvě rozvojových zemí Afriky a Asie představuje i poliomyelitida. Očkování proti choleře nevyžaduje žádná země, ale doporučuje se při pracovních pobytech v oblastech její epidemického výskytu.


Vakcinace se doporučuje i pro cestovatele v případě dlouhodobých pobytů v oblasti epidemického výskytu japonské encefalitidy. V tomto případě je ochrana před poštípání komáry stejně důležitá jako samotné očkování. Riziko pro cestovatele představují i ​​zvířata, která mohou být infikována vzteklinou. Odhaduje se, že asi 13 procent návštěvníků zemí jihovýchodní Asie přijde do kontaktu s místními zvířaty.


Pozor na tablet či notebook


Elektroniku jako mobil, notebook, tablet či fotoaparát si mnozí lidé berou v létě s sebou na dovolenou. Prvním krokem k jejich bezproblémovému užívání je správné zabalení. Při leteckém zájezdu notebook, zrcadlovka ani tablet určitě nepatří do kufru převáženého v zavazadlovém prostoru, proto je dobré vzít si je s sebou na palubu letadla jako příruční zavazadlo.


Přeprava v kufru auta by notebooku neměla uškodit, i při klimatizovaném vozidle se však může zavazadlový prostor vyhřát na slunci na vyšší teplotu, proto pro něj třeba zvolit vhodný obal. "Pouzdro je na dovolené třeba i na ochranu před pískem, vodou, prachem či nárazům a pádem," říká odborník Branislav Kadlub.

 

Fotoaparát s dobrým akumulátorem může na jedno nabití vydržet i celou dovolenou, notebook, kamera a smartphone ne. Kabelům se tedy při cestování nelze vyhnout, lze však jejich objem zmenšit. Pro smartphone, MP3 přehrávač a tablet postačí jedna USB redukce, stačí si přibalit jen různé kabely.


V apartmánu může být s dobíjením přesto někdy problém. "Elektrické zásuvky nejsou všude ve světě stejné a univerzální cestovní redukce je praktickou výbavou, nezapomeňte ani na rozdílné napětí. Přístroj pracující pouze na 220 V nemusí fungovat všude a rychlá kontrola napájecího adaptéru před cestou vám může ušetřit následné problémy," upozornil Kadlub.


Před překročením hranic nebo před nástupem do letadla je také dobré zkontrolovat si nastavení dat v roamingu. Sítě wi-fi v kavárnách a na plážích mohou ušetřit peníze, třeba ale myslet také na bezpečnost informací a pro jistotu se nepřipojovat na citlivé služby, jako je například internetbanking.


Autolékárnička nesmí chybět


Když se chystáte autem, před výletem či letní dovolenou se doporučuje zkontrolovat stav autolékárničky. Je součástí povinné výbavy auta a nesmí být po uplynutí doby použitelnosti, jinak řidiče čeká pokuta do 50 eur. Složení autolékárničky stanovuje legislativa. Její obsah je rozdělen do čtyř samostatně balených modulů podle účelu použití.


Od srpna 2012 je povinností každého řidiče mít autolékárničku v nepromokavém prachuvzdorném obalu oranžové barvy na celém jejím povrchu. Na lícní straně obalu v jeho středu musí být umístěný rovnoramenný bílý kříž s určenou minimální velikostí. Musí být slovně označena na čelní straně obalu a také na vnitřním letáku.

 

Povinnou součástí každé autolékárničky je také Karta první pomoci. Slouží jako rychlý a jednoduchý návod k poskytnutí první pomoci. Lékárničky, ve kterých se dnes nenachází, jsou určitě staršího data než nejdelší doba exspirace a je proto třeba je nahradit novými.


Pokud je zdravotnický materiál, respektive jen jeden její modul s uplynulým datem spotřeby, celá lékárnička se považuje za neplatnou. V případě exspirace není třeba měnit lékárničku celou, stačí zakoupit v lékárně jen prošlý modul. Ve vozidle musí být autolékárnička dle předpisů země, ve které je vozidlo registrováno.

Autor: Redakce
Komentáře: